Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało – projekt realizowany przez Szkołę Podstawową w Porębach Dymarskich
Zwiedzamy Lublin
23 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce szynobusem do Lublina. Po przyjeździe na dworzec PKP pieszo wraz z opiekunami – p. M. Margańską –Wilk, p. Martą Tęcza, p. Wł. Stolarz, p. D. Majewską i p. K. Skiba- udali się na do centrum miasta. Najpierw wchodzili na Wieżę Trynitarską (pokonali 207 schodków), skąd podziwiali przepiękną panoramę Lublina. Następnie spacerowali po Starym Mieście, przechodzili przez Bramę Krakowską i Bramę Grodzką, byli na zamku królewskim, a na zakończenie wycieczki w kinie na bajce „Gdzie jest Dory”. Zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach wrócili do Porąb Dymarskich. To była udana wycieczka.
Wigilia w szkole
Uroczysta wigilia szkolna połączona z podsumowaniem projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało” odbyła się 19 grudnia 2014r. O godz. 11.30 wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej udekorowanej na wzór dawnej izby lasowiackiej.
Nasze opłatkowe spotkanie swoją obecnością zaszczycili: p. Eugeniusz Galek – Wójt Gminy Cmolas, p. Lidia Grabiec – „Korso Kolbuszowskie”, p. Andrzej Wilk – sołtys naszej miejscowości, p. Janina Jadach – przew. Rady Rodziców, proboszcz parafii- ks. Grzegorz Siciak oraz p. Eleonora Bąba – emerytowany nauczyciel naszej szkoły.
Po powitaniu gości i podsumowaniu projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało” uczniowie zaprezentowali swoje taneczne umiejętności, recytowali teksty gwarą lasowiacką oraz wystąpili z humorystycznym przedstawieniem jasełkowym. Teraz nastąpiła modlitwa, po której wszyscy złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem, a potem zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy lasowiackie: barszcz biały z grzybami i ziemniakami, pierogi z kapustą i serem, kapusta z grochem, kompot z suszonych owoców oraz placek drożdżowy z marmoladą i świąteczne pierniczki. Spotkanie przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.
Warsztaty kulinarne
To kolejne działania w ramach projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało”. Warsztaty odbyły się 9 i 11 grudnia po zajęciach lekcyjnych. Przeprowadziła je p. Bogusława Styga – nasza szkolna kucharka. Tematem warsztatów były potrawy charakterystyczne dla kuchni lasowiackiej. Podczas wtorkowych dwugodzinnych zajęć uczyliśmy się wykonywać pierogi z kapustą. Wałkowaliśmy przygotowane już ciasto, wycinaliśmy kółka, nakładaliśmy farsz i lepiliśmy pierogi.
Czwartek to dzień słodkości. Tego dnia wykonywaliśmy miodowe ciasteczka. Z rozwałkowanego ciasta wycinaliśmy foremkami różne kształty, smarowaliśmy jajkiem, a potem piekliśmy w piekarniku – oczywiście z pomocą pani Bogusi.
Uwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja przygotowanych potraw, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie. Była to też okazja do poznania dawnej kuchni lasowiackiej.
Wokół świątecznego stołu – wigilia w skansenie
8 grudnia br. uczestnicy projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało” wybrali się do Skansenu w Kolbuszowej, by poznać wigilijne zwyczaje panujące u Lasowiaków oraz wziąć udział w lasowiackiej wigilii. Najpierw zwiedzili starą olejarnię oraz chałupę ze świątecznym wystrojem, a potem wrócili do budynku starej szkoły. Tutaj obejrzeli film przedstawiający obyczaje wigilijne w dawnych czasach, a potem wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe z bibuły i słomy. Największą atrakcją było lepienie pierogów, które mimo iż nie były idealne i tak wszystkim smakowały. Kiedy wszystkie potrawy były już gotowe, nakryli stoły białym obrusem, umyli ręce w misce z wodą i zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz z grzybami i ziemniakami, groch z kapustą, pierogi ruskie i kompot z suszu. Wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Warsztaty taneczne
Od 12 września br. grupa dwunastu uczniów klas II-V uczestniczy w cotygodniowych pozalekcyjnych warsztatach tanecznych, które prowadzi nauczyciel MDK w Rzeszowie p. Halina Fijałkowska – choreograf oraz p. Ryszard Hołubowski – muzyk. Dzieciaki znają już kroki lasowiaka i polki hura. Poznały też kilka piosenek i zabaw lasowiackich.