Izba Regionalna

IMG_0210Historia takich małych miejscowości jak nasza często ulega zapomnieniu. By spuściznę naszych przodków uchronić od zapomnienia stworzyliśmy Izbę Regionalną.

Szkolna Izba Regionalna powstała jako jedno z zadań projektu „JAK TO DRZEWIEJ BYWAŁO- szlakiem ginących zawodów”. Uroczyste otwarcie izby odbyło się 31 października 2013r. W akcję gromadzenia eksponatów włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, mieszkańcy naszej wioski, a nawet okolicznych miejscowości. Udało nam się zgromadzić ponad 130 eksponatów różnego rodzaju. Wszystkie związane są z życiem i dawną kulturą Lasowiaków. IMG_0212Po zagospodarowaniu pomieszczenia, ułożyliśmy je tematycznie, tworząc niepowtarzalny klimat i efekt przypominający życie ludzi w dawnej wsi.
Po lewej stronie sali znajduje się część kuchenna, w której zgromadziliśmy m.in. niecki, dzieżę, przetak, sito, szuflę do zboża, tary do prania, maglownice, pociasek, łopatę do chleba, maśniczki, młynki, koszyk na drewno. Zobaczymy tu także dawne, malowane talerze, kamionkowe garnki, kanki, oranżadówki, praskę do wyciskania, a także kołowrotek.
IMG_0218Następnie przechodzimy do części pokojowej. Tu zobaczymy komodę, wiklinową kołyskę, drewniany fotel i nakastlik – wszystko przykryte szydełkowymi serwetkami oraz haftowanymi bieżnikami. Obok stołu znajduje się pies do zdejmowania butów, prawidła, buty oficerki. Na ścianach wiszą obrazy religijne ozdobione bibułkowymi kwiatami,  na parapecie stoją pelargonie- ulubione kwiaty naszych babć, a u sufitu wiszą suszone zioła i kwiaty.
Dalsza część izby to wystawa starych dokumentów, tego co znajdowało się w babcinej szafie (serwetki, bieżniki, chustki, szale) oraz galeria ginących zawodów, a na stolikach dominują heble, żelazka, lampy naftowe, ośnik, cyrkiel drewniany, wałki i wzory do malowania ścian oraz inne przedmioty. Ciekawym eksponatem w naszej izbie jest przedwojenna szatkownica, drewniany chodzik dla dzieci, cierlice i słomiany ul.
IMG_0214Kierując się ku wyjściu przechodzimy obok części gospodarczej. Na zaimprowizowanej roli stoją kolce, pług, motyczka, racie, grabie, a  na ścianie wiszą cepy, sierpy, kosa, orczyk, chomąto z lejcami i wędzidłem oraz lampy do wozu.
Nasza Izba Regionalna jest swoistą i niepowtarzalną kopalnią wiedzy o życiu ludzi w dawnych czasach. To nieoceniona pomoc dydaktyczna. Dla dzieci to prawdziwa lekcja historii, a dla dorosłych miejsce wspomnień.
Zapraszamy na spotkanie z przeszłością. Nasza izba jest otwarta. Można ją zwiedzać w godzinach pracy szkoły po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrektorem szkoły.
Tel. 17 2837187.