Zwiedzamy Krosno i okolice

22 maja uczniowie klas V-VII wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę szkolną do Krosna i okolic. Wyjazd zorganizowany został w ramach grantu Akademia Kreatywności realizowanego przez Regionalną Fundację Rozwoju „Serce” w Kolbuszowej. Projekt „Poznaj Podkarpacie”realizowany w naszej szkole ma na celu poznanie atrakcji turystycznych regionu podkarpackiego – jego mieszkańców, środowiska przyrodniczego, dziejów, tradycji i zabytków.

Pierwszym celem było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W ciągu trzech godzin uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych faktów dotyczących produkcji szkła. Dzieci z bliska mogły obserwować, z czego i jak powstaje szkło, a co więcej,każdy z uczestników własnoręcznie wykonał szklany, pamiątkowy medal. Następnie na wszystkich czekały zajęcia, podczas których każdy miał okazję namalować na szkle piękne, kolorowe obrazki. Uczniowie odwiedzili również warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Ponadto młodzież obejrzała film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu oryginalnych, szklanych pamiątek. Kolejną z atrakcji były piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła oraz poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła. Nie zabrakło również spaceru po krośnieńskim rynku i pamiątkowych zdjęć.

Kolejnym celem naszej podróży była Pijalnia Czekolady M. Pelczar w Korczynie. Tutaj dzieci wzięły udział w warsztatach czekoladowych, podczas których poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady i lizaków według własnego pomysłu. Wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować różnych rodzajów czekolad. Uzupełnieniem warsztatów był film pt.: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”. Następnie dzieci zwiedzały wnętrze pijalni, które urządzone było w stylu starej fabryki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w mini konkursie, w którym nagrodami były słodkie upominki i „złoty kupon” do zrealizowania w Pijalni.

Ostatnim już punktem programu był Zamek Kamieniec w Odrzykoniu, gdzie zrodził się pomysł na napisanie najwspanialszej polskiej komedii – „Zemsty” Aleksandra Fredry. Na miejscu przewodniczka opowiedziała nam historię tego zamku i jego znaczenie w dawnych czasach. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć (a nawet wypróbować) narzędzia tortur stosowanych niegdyś za wszelakie przewinienia, a także podziwiać piękną panoramę gór.

Wycieczka była doskonałą okazją do poznania ciekawych miejsc w naszym województwie. Mimo zmęczenia wszyscy wrócili do domu z uśmiechem na twarzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.