Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało

Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało – projekt realizowany przez Szkołę Podstawową w Porębach Dymarskich


Zwiedzamy Lublin

            P109015323 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce szynobusem do Lublina. Po przyjeździe na dworzec PKP pieszo wraz z opiekunami – p. M. Margańską –Wilk, p. Martą Tęcza, p. Wł. Stolarz, p. D. Majewską i p. K. Skiba- udali się na do centrum miasta. Najpierw wchodzili na Wieżę Trynitarską (pokonali 207 schodków), skąd podziwiali przepiękną panoramę Lublina. Następnie spacerowali po Starym Mieście, przechodzili przez Bramę Krakowską i Bramę Grodzką, byli  na zamku królewskim, a na zakończenie wycieczki  w kinie na bajce „Gdzie jest Dory”. Zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach wrócili do Porąb Dymarskich. To była udana wycieczka.

P1090166  P1090179  P1090188  P1090201  P1090204  P1090208

no comments


Wigilia w szkole

Uroczysta wigilia szkolna połączona z podsumowaniem projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało” odbyła się 19 grudnia 2014r. O godz. 11.30 wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej udekorowanej na wzór dawnej izby lasowiackiej.

Nasze opłatkowe spotkanie swoją obecnością zaszczycili: p. Eugeniusz Galek – Wójt Gminy Cmolas, p. Lidia Grabiec – „Korso Kolbuszowskie”, p. Andrzej Wilk – sołtys naszej miejscowości, p. Janina Jadach – przew. Rady Rodziców, proboszcz parafii- ks. Grzegorz Siciak oraz p. Eleonora Bąba – emerytowany nauczyciel naszej szkoły.

Po powitaniu gości i podsumowaniu projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało” uczniowie zaprezentowali swoje taneczne umiejętności, recytowali teksty gwarą lasowiacką oraz wystąpili z humorystycznym przedstawieniem jasełkowym. Teraz nastąpiła modlitwa, po której wszyscy złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem, a potem zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy lasowiackie: barszcz biały z grzybami i ziemniakami, pierogi z kapustą i serem, kapusta z grochem, kompot z suszonych owoców oraz placek drożdżowy z marmoladą i świąteczne pierniczki. Spotkanie przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

 

no comments


Warsztaty kulinarne

To kolejne działania w ramach projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało”. Warsztaty odbyły się 9 i 11 grudnia po zajęciach lekcyjnych. Przeprowadziła je p. Bogusława Styga – nasza szkolna kucharka. Tematem warsztatów były potrawy charakterystyczne dla kuchni lasowiackiej. Podczas wtorkowych dwugodzinnych zajęć uczyliśmy się wykonywać pierogi z kapustą. Wałkowaliśmy przygotowane już ciasto, wycinaliśmy kółka, nakładaliśmy farsz i lepiliśmy pierogi.

Czwartek to dzień słodkości. Tego dnia wykonywaliśmy miodowe ciasteczka. Z rozwałkowanego ciasta wycinaliśmy foremkami różne kształty, smarowaliśmy jajkiem, a potem piekliśmy w piekarniku – oczywiście z pomocą pani Bogusi.

Uwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja przygotowanych potraw, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie. Była to też okazja do poznania dawnej kuchni lasowiackiej.

 

no comments


Wokół świątecznego stołu – wigilia w skansenie

8 grudnia br. uczestnicy projektu „Jak to drzewiej u Lasowiaków bywało” wybrali się do Skansenu w Kolbuszowej, by poznać wigilijne zwyczaje panujące u Lasowiaków oraz wziąć udział w lasowiackiej wigilii. Najpierw zwiedzili starą olejarnię oraz chałupę ze świątecznym wystrojem, a potem wrócili do budynku starej szkoły. Tutaj obejrzeli film przedstawiający obyczaje wigilijne w dawnych czasach, a potem wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe z bibuły i słomy. Największą atrakcją było lepienie pierogów, które mimo iż nie były idealne i tak wszystkim smakowały. Kiedy wszystkie potrawy były już gotowe, nakryli stoły białym obrusem, umyli ręce w misce z wodą i zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz z grzybami i ziemniakami, groch z kapustą, pierogi ruskie i kompot z suszu. Wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

no comments


Warsztaty taneczne

DSCF6839 DSCF6838 Od 12 września br. grupa dwunastu uczniów klas II-V uczestniczy w cotygodniowych pozalekcyjnych warsztatach tanecznych, które prowadzi nauczyciel MDK w Rzeszowie p. Halina Fijałkowska – choreograf oraz p. Ryszard Hołubowski – muzyk. Dzieciaki znają już kroki lasowiaka i polki hura. Poznały też kilka piosenek i zabaw lasowiackich.

no comments