Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego). Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Celem MDJO jest kształtowanie świadomości językowej uczniów, popularyzacja wiedzy na temat języka ojczystego, uwrażliwianie uczniów na poprawne posługiwanie się polszczyzną.

Uczniowie klas starszych podczas lekcji języka polskiego poznali powody, dla których obchodzi się to święto oraz wzięli udział w interaktywnym quizie, rozwiązując zadania dotyczące różnych elementów systemu języka czy zasobu wiadomości historycznoliterackich. Zadania wymagały także kreatywnego myślenia i poczucia humoru. Uczniowie ponadto utrwalili swoją wiedzę z ortografii, przygotowując notatki graficzne, które obrazowały reguły pisowni. Na koniec poćwiczyliśmy dykcję, czytając łamańce językowe. Wszyscy świetnie się bawili, jednocześnie utrwalając swoją wiedzę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.