Gotowi do ratowania

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie potrzebującej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci natomiast często nie mają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat wprowadzać do szkół tematykę pierwszej pomocy oraz instruować dzieci, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

13 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs ten jest finansowany ze środków Regionalnej Fundacji Serce z Kolbuszowej w ramach projektu Akademia Kreatywności 2022. Celem szkolenia jest wyrobienie odpowiednich postaw u dzieci i młodzieży oraz przygotowanie ich do przeprowadzenia akcji ratunkowej w obliczu wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego.

Zajęcia przeprowadzone zostały przez wykwalifikowanego ratownika medycznego w dwóch grupach. Najpierw w szkoleniu pn. Klinika Doktora Misia wzięli udział uczniowie kl. 0-II. Misio Zdzisio był dzielnym pacjentem, na którym dzieci ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy, opatrywanie urazów czy układanie w pozycji bocznej.

Druga część szkolenia przeznaczona była dla uczniów klas starszych. Młodzież utrwaliła podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy,a następnie sprawdziła ja w praktyce, odgrywając scenki sytuacyjne.

Dzięki warsztatom dzieci i młodzież nauczyły się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, jak zadbać o bezpieczeństwo własne, jak prawidłowo reagować i wezwać pomoc. Połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy sprawiło,że wszyscy z zaangażowaniem brali udział w szkoleniu.

Fotorelacja z warsztatów https://drive.google.com/drive/folders/1qspvvbG4YuE1h_-_FK4OxfI9gE-wZsDT

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.