Żywa Lekcja Historii w Stobiernej

5 czerwca uczniowie klas I-VIII udali się do Stobiernej koło Dębicy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Osadzie Słowiańskiej. Mieliśmy tu okazję przenieść się w czasie prawie 1000 lat wstecz. Poznaliśmy dawne rzemiosło, zaobserwowaliśmy, jak żyli w tamtych czasach nasi przodkowie, jakich używali sprzętów, jak się ubierali, a także jakiej broni używali podczas najazdów wroga. Podczas Żywej Lekcji Historii wzięliśmy również udział w warsztatach średniowiecznych.- tkactwie i garncarstwie.

Podczas tych pierwszych prowadząca opowiedziała nam, w jaki sposób pozyskiwano przędzę i wełnę oraz jakimi sposobami je barwiono. Dowiedzieliśmy się również, jak wyglądał dawny strój. Następnie przy pomocy zminiaturyzowanych krosen [bardek] tkaliśmy wełniane nici w ozdobne krajki, które mogą posłużyć jako pasek, bransoletka, opaska czy zakładka do książki.

Podczas zajęć z garncarstwa dowiedzieliśmy się natomiast, że pozostałości ceramiki są jednymi z najczęściej znajdowanych zabytków po wczesnośredniowiecznych Słowianach. W trakcie warsztatów poznaliśmy wczesnośredniowieczne, słowiańskie techniki wyrobu ceramiki oraz jej zdobienia. Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki i każdy miał okazję ulepić z gliny różne naczynia czy figurki.

Po warsztatach przyszedł czas na zabawę – chętni uczniowie mogli wziąć udział w biegu woja. Wbrew pozorom nie było to takie łatwe, jednak wysiłek się opłacał, gdyż na zwycięzcę czekała nagroda.

 

Po tych atrakcjach udaliśmy się do pobliskiego Parku Owadów i Pajęczaków. Znajdowało się tam 16 figur wiernie odwzorowujących budowę anatomiczną owadów i pajęczaków, które spotkać można w pobliskich lasach, sadach i w pobliżu gospodarstw domowych. Każda z figur zbudowana jest w około 200-krotnym powiększeniu. Całość zrobiła na nas duże wrażenie.

Wycieczka zorganizowana została ze środków Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce” w ramach projektu Akademia Kreatywności „W wiejskiej zagrodzie”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.