Zagroda Edukacyjna w Przychojcu

16 maja uczniowie kl. I-III wyjechali na wycieczkę  do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Lipą” w Przychojcu , w którym znajduje się Zagroda Edukacyjna. Przemiła pani gospodarz oprowadziła nas po zagrodzie, zapoznała ze sprzętem, narzędziami oraz innymi przedmiotami obrazującymi życie rodzinne mieszkańców dawnej wsi. Mieliśmy również okazję poznać owcę Kubę, kozła Bronka oraz innych „mieszkańców” zagrody.

Wizyta w gospodarstwie obejmowała również następujące zajęcia warsztatowe:

Od ziarenka do bochenka – uczniowie poznali czynności i sprzęt związany z obróbką od siewu do pozyskania mąki, mieli możliwość zemleć ziarna w tradycyjnych żarnach. Poznali również tradycje kulinarne – ubrani w czepki kucharskie i fartuszki zarobili ciasto na proziaki, wycieli w rozwałkowanym cieście różne kształty, które następnie zostały upieczone na tradycyjnym piecu i oczywiście zjedzone przez małych kucharzy.

Zioła z mojego ogródka  – podczas którego uczniowie poznali uprawę i zastosowanie ziół w kuchni, w lecznictwie, w kosmetyce oraz w tradycji ludowej.

Zagroda mleczarska – uczniowie zostali zapoznani z czynnościami i tradycyjnym sprzętem związanym z wytwarzaniem masła i sera, mieli również okazję spróbować gotowych produktów – wiejskiego masła i twarogu. Ponadto dzieci mogły spróbować swoich sił w dojeniu sztucznej krowy.

W przerwie między zajęciami uczniowie mogli przenieść się w krainę bajkową i przymierzyć stroje „prosto z bajki” i stać się księżniczką, rycerzem czy superbohaterem. Poza tym nie zabrakło czasu na zabawę na świeżym powietrzu. Wszyscy wrócili do domów uśmiechnięci i wypoczęci.

Wycieczka zorganizowana została ze środków Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce” w ramach projektu Akademia Kreatywności  „W wiejskiej zagrodzie”.

Więcej zdjęć –>

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.